Разлика помеѓу преработките на „Подземни води“

Одземени 68 бајти ,  пред 9 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.217.215 (разговор), вратено на последната верзија на EmausBot
с (Отстрането уредувањето на 62.162.217.215 (разговор), вратено на последната верзија на EmausBot)
{{Викифицирање}}
{{Внимание}}
== '''''Води''''' == хуахаухаухау ека и бојана ;2
 
'''Водите''' претставуват многу значаен природен фактор за животот на луѓето, за развојот на животинскиот и растителниот свет, како и на земјоделието. Тие се користат како енергетски извори, за наводнување, за рекреација и спорт како и води со лековити својства. Во зависност од релјефот и климата, во Република Македонија се наоѓаат '''подземни води и извори''', '''реки и езера'''.
== '''''Извори''''' ==
 
'''Извори''' во Република Македонија има окулу 1.100. Тие се делат на слаби и јаки извори. Многу јаките извори се наречени '''врутоци'''. Такви се '''врутоците''' на Вардар, Црна Река, Треска и други. Најголем број извори се наоѓаат во планинските подрачја на Шар Планина, Бистра, Баба, Јакупица, Кожуф и други. Најсилен извор во нашава земја е врутокот '''''Острово''''', кај манастирот ''Св. Наум''. Од наго излегуваат 11м³ вода во секунда. Врутокот '''''Рашче''''' со 4 m<small><sup>3</sup></small> вода во секунда се смета за еден од најзначајните во Република Македонија. Со вода за пиење од него се снабдува населението на Скопје и околните настелби. Од особено значење е '''''врутокот''''' на '''''Вардар''''', од кој се снабдува населението од Гостивар како и '''''врутокот''''' на реката Студенчица кој е значаен за населението од [[Кичево]], [[Македонски Брод]], [[Крушево]] и [[Прилеп]]. хахахахах
 
=== '''''Минерални извори''''' ===
[[uk:Підземні води]]
[[vi:Nước ngầm]]
[[zh:地下水]]
фук ур с