Разлика помеѓу преработките на „Хаџидимово (општина)“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: fr:Khadjidimovo (obchtina))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Општина Хаџидимово''' (на [[бугарски јазик|бугарски]]:''Община Хаджидимово'') се наоѓа во југозападнa [[БугариjаБугарија]], [[Благоевградска област]] (историско-географскиот регион [[Пиринска Македонија]]). Центар на општината е градот [[Хаџидимово]]. Општината има 15 населени места со вкупно население од 1136610.091 жители (2101.0702.0511 г.).
 
 
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
{{Инфокутија Општини во Пиринска Македонија|
| име=Хаџидимово
| седиште=Град [[Хаџидимово]]
| површина=41.522
| популација=11366
| густина=
}}
 
== ГеографиjaГеографија ==
 
== ИсториjaИсторија ==
 
== Економија ==
 
== Надворешни врски ==
* [http://hadzhidimovo.info/ Официјална страница на Општина Хаџидимово]
 
{{DEFAULTSORT:Хаџидимово, Општина}}
6.391

уредување