Научен метод: Разлика помеѓу преработките

Додадени 18 бајти ,  пред 16 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{никулец}}
'''Научниот метод''' или '''научниот процес''' е од фундаментално значење за [[наука|научното истражување]] или при стекнувањето на ново [[знаење]] базирано на физички доказ од страна на [[научна заедница|научната заедница]]. Научниците користат [[набљудување|набљудувања]] и [[резонирање]] за да предложат пробни објаснувања за природните феномени, наречени [[хипотеза|хипотези]]. Според важечката претпоставка на [[Натурализам (филозофија)|методолошкиот материјализам]], настаните што можат да се набљудуваат во [[природа|природата]] можат да се објаснат само со природни закони, без да се претпостави постоењето или непостоењето на [[натприродно|натприродното]]. [[Предвидување|Предвидувањата]] од овие хипотези се тестираат со различни [[експеримент|експерименти]], што треба да бидат [[повторливост|повторливи]]. Важен аспект на хипотезата е дека мора да биде [[побливливост|побивлива]], со други зборови, таа мора да биде смислена така што хипотезата може да биде погрешна. Ако [[предлог|предлогот]] не е побивлив, тогаш тоа не е хипотеза, туку мислење или изјава надвор од опсегот на научното истражување.
 
Вообичаено гледиште е да се земат научните методи како основна логика на научната пракса, ''на пр.'', [[Карл Попер]]. Како и да е, истакнувањето на основната логика е оспорено од оние што ги истакнуваат социолошките аспекти (види [[социологија на наука]] и [[социологија на научно знаење]]). Научните методи се средства користени од научните заедници за изградба на основано, [[Доказ|докажано]] [[разбирање]] на нашиот природен [[свет]]. Постои [[контроверзија]] кај научните заедници за различните аспекти на ова разбирање.
 
[[Категорија:Наука]]
 
 
[[de:Wissenschaftliche Methode]]
[[el:Επιστημονική μέθοδος]]
[[en:Scientific method]]
[[et:Teaduslik meetod]]
[[es:Método científico]]