Голема повелба: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Magna Carta.jpg|thumb|350px|right| Магна Ка
рта - Magna Carta]]
Во [[јуни]] [[1215]] година кралот Џон под притисок на бунтовничките барони бил принуден да ја потпише Големата повелба за правата([[латински]]: ''Magna Carta Libertatum''). Со неа се ограничела моќта на монархот, а обичните луѓе се стекнале со права, со што започнале да се развиваат идеите за слобода и демократија. ''Magna Carta'' во буквален превод значи Голема карта.оваа карта била пример за создаванје на други подобри декларации .од оваа декларациа се создала и универзалната декларација.
{{никулец}}
 
Анонимен корисник