Разлика помеѓу преработките на „А. ден Долард“

Одземени 2 бајти ,  пред 9 години
→‎Биографија: мала промена
(дополнување)
(→‎Биографија: мала промена)
А. ден Долард често ја посетувал и [[Македонија]]. Поттикнат од [[Охрид]] и убавините на [[Охридско Езеро|Охридското Езеро]], го напишал романот „[[Свадбата на седумте Цигани]]“ (''De bruiloft der zeven zigeuners''), кој за прв пат бил објавен во 1939 година, а потоа доживеал многу изданија. Главното дејство во романот се одвива во градот Охрид и покрај Охридското Езеро, поради што оваа книга се смета за значаен фактор во претставувањето на Охрид и Македонија кај пошироката читателска јавност во [[Холандија]].<ref>Мишо Јузмески: „Пофални слова“, Благоевград 2006 </ref>
 
А. ден Долард во Македонија нашол инспирација и за романот „[[Ориент експресЕкспрес]]“ (''Oriënt-Express'').
 
== Романот „Свадбата на седумте Цигани“ ==
Анонимен корисник