Разговор:Зборник на Миладиновци: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
:: Никој не ги вознемирува коските на нашите предци. Абе, да, за се си има документи, само низ што се не поминале тие "дотични" документи, само еден Господ знае. А, и работите треба да се погледнат од научно ниво, а не лаички, што значи тука ние колку и да дрдориме, ништо не правиме. Точно е дека бугарштината е само една преодна фаза, и без разлика колку и да бугарите (не сите) ги сметаат Миладиновци и другите за бугари, тие несомнено имаат оставено голема трага во македонската литература и култура. Поздрав, [[Корисник:Boyan|Boyan]] 18:15, 12 Декември 2005 (UTC)
 
:::Вака, тоа за коските и предците, не навлегувам. Во основа 212.122.161.65 има право, ако некој тврди дека Миладинов бил ''должен'' да се согласи песните да се нарекуваат Бугарски народни песни, треба да каже кој е изворот за тоа: документ или толкување од историчар. Поентата не ми е дека го спорам тоа, туку дека кога веќе некој го спори тоа, треба да се цитираат извори. Поуката е - цитирајте извори во дискусии. Поздрав до сите. --[[Корисник:FlavrSavr|FlavrSavr]] 19:26, 12 Декември 2005 (UTC)