Дрина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 26 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
Реката '''Дрина''' (346 km <ref name="mše">Мала училишна енциклопедија, стр. 88. ISBN 86-331-2950-7</ref>) припаѓа на Црноморсикт слив, а настанува со спојување на реката [[Тара (река)|Тара]] и [[Пива]] кај [[Шчепанско поле|Шчепанското поле]] (надморска височина 470 m). Сливното подрачје ги опфаќа југозапдниот и западниот дел на Србија, северниот дел на [[Црна Гора]] и источниот дел на Босна и Херцеговина.
Правецот на нејзиниот тек е од југ кон север и има доста притоки. Поголеми притоки од лева страна се: [[Сутјеска (река)|Сутјеска]], [[Бистрица (Дрина)|Бистрица]], [[Прача (река)|Прача]], [[Дрињача (река)|Дрињача]] и [[Јања (река)|Јања]], а од десната страна: [[Чехотина]], [[Лим (река)|Лим]], [[Рзав]], [[Љубовиќа]] и [[Јадар (река)|Јадар]].
 
== Наводи ==