Дрина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 74 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox river | river_name = Drina<br>Дрина | image_name = Drina River.jpg | caption = Реката Дрина близу [[Мали Звор...)
 
Нема опис на уредувањето
{{Infobox river | river_name = Drina<br>Дрина
| river_name = Дрина<br>Drina
| image_name = Drina River.jpg
| caption = Реката Дрина близу [[Мали Зворник]], [[Србија]]
| origin = [[Босна и Херцеговина]], помеѓу падините на планините Маглиќ и Пивска планина
| mouth = [[Сава]], на Српско-Босанската граница помеѓу Црна Бара и Босанска Рача
| basin_countries = [[BosniaБосна andи HerzegovinaХерцеговина]], [[SerbiaСрбија]]
| length = 346 km
| elevation =
| discharge = fromод 125 m³/s atкај theустието Ćehotina'sна mouthЧехотина toдо 370 m³/s onкај theустието Drina'sна mouthДрина intoво theреката SavaСава
| watershed = 19,570 km²
}}