Разлика помеѓу преработките на „Јероним Бос“

Додадени 46 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| alt =
| caption = Портрет на Хиеронимус Бос (~1550)
| birthname = ''Jeroen Anthoniszoon van Aken''
| birthdate = 1450
| birth_place = [[Хертогенбос]], [[Војводство Брабант]]
| deathdate = погребан на {{death9 август date|1516|8|9|df=y}}
| deathplace =
| nationality = [[Холанѓани|Холанѓанец]]
Бос насликал неколку [[триптих|триптиси]]. Меѓу најпознатите се вбројува делото „[[Градина на земните задоволства]]“. На оваа слика, чиј изворен наслов не е познат, се прикажани [[Адам и Ева]] и најразлични чудни животни (лево), земните задоволства на многуте голи тела и стравотното овошје со птици (средина), и [[пекол]]от во кој се спроведуваат фантастични казни за разновидните [[грев|грешници]] (десно). На надворешната страна на плочите (видлива кога триптихот е затворен) во [[гризај]] е претставен Господ како ја создава Земјата. Овие слики - особено пеколот — се насликани донекаде нафрлано, што во голема мера отстапува од традиционалниот [[Фламанско сликарство|фламански стил]], каде потезите се скривале со повеќе проѕирни премази. Бос намерно сакал да е видат потезите, и ова е уште поочигледно кај делата како „Искушението на Св. Антониј“ (Лисабон). Затоа не е чудо што Бос се смета за еден од најреволуционерните цртачи во историјата на уметноста, како првиот автор на самостојни цртежи во северна Европа.
 
Бос никогаш не ја запишувал годината на делата. Но, иако необично за тоа време, редовно се потпишувал. Постојат многу потпишани дела за кои некогаш се сметало дека се негови, но утврдено е дека денес постојат само 25 слики што со сигурност се негови. Во доцниот XVI век, шпанскиот крал [[Филип II Шпански(Шпанија)|Филип II]] набавил голем број негови дела, меѓу кои и оние порачани од Шпанци што живееле во Хертогенбос. Како резултат на ова, денес музејот [[Прадо]] во [[Мадрид]] е сопственик на делата „Градина на земните задоволства“, кружната таблена слика „[[Седумте смртни грева и Четирите последни нешта]]“, триптихот „[[Кола сено (Бос)|Кола сено]]“ и „[[Вадење на каменот на лудилото]]“.
 
== Белешки ==
 
== Надворешни врски ==
{{Commonsризница|Hieronymus Bosch}}
{{Wikisource1911Enc|Bosch, Jerom|Хиеронимус Бос}}
* [http://www.boschbruegel.com Бос-Бројгелово друштво] {{en}}
* [http://www.ibiblio.org/wm/paint/auth/bosch/ Галерија на дела од Бос] на ibiblio {{en}}
* [http://www.boschuniverse.org//index.cfm? Босов универзум] {{en}}
* [http://www.hieronymus-bosch.org www.Hieronymus-Bosch.org] - 188 Деладела од Хиеронимус Бос {{en}}
 
{{Лични податоци
{{Persondata
|NAME= Бос, Хиеронимус
|ALTERNATIVE NAMES= Акен, Јеронимус ван
|PLACE OF DEATH= [[Хертогенбос]], [[Холандија]]
}}
{{DEFAULTSORTОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Бос, Хиеронимус}}
[[Категорија:Родени во 1450-тите]]
[[Категорија:Починати во 1516 година]]