Вилхелм II (Германија): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Вилхелм II''' ([[герм.]] ''Wilhelm II'', [[27 јануари]] [[1859]] - [[4 јуни]] [[1941]]) бил последниот [[кајзер|цар]] (''Kaiser'') на [[Германско царство|Германија]] и последен [[крал на Прусија]]. Владеел од [[1888]] до [[1918]] година.
 
== Биографија ==
Неговото целосно име било Фридрих Вилхелм Виктор Алберт од ПрусијаПруски ({{lang-de|Friedrich Wilhelm Viktor Albert von Preußen}}). Припаѓал на германската кралска династија [[Хоенцолерн]]. Неговиот татко бил [[Фридрих III]] кој владеел само неколку месеци во 1888 по смртта на својот татко [[Вилхелм I]]. Мајка му била Викторија, најстарата ќерка на британската [[кралица Викторија]], па бил близок роднина со руската царица [[Александра Фјодоровна|Александра]].
 
Левата рака му била делумно парализирана поради повреда која ја имал при раѓањето.