Вилхелм II (Германија): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Вилхелм II Германски преместена како Вилхелм II (Германија): Мислам дека вака е посоодветно.)
сНема опис на уредувањето
{{Infobox royalty
| name = Вилхелм II
| succession =[[Кајзер|Германски император]]; [[Список на владетели на Прусија|Крал на Прусија]]
| image =Wilhelm II, German Emperor, by Russell & Sons, c1890.jpg
| caption = Вилхелм II, цирка 1890
| reign = 15 јуни, 1888 – 9 ноември, 1918
| coronation =
| predecessor =[[Фридрих III, Германски|Фридрих III]]
| spouse =[[Августа Викторија од Шлезвиг-Холштајн]]<br>[[Хермина Рос на Грејц]]
| issue =[[Вилхелм, Принц на Германија]]<br>[[Принц Еител Фридрих на Прусија|Принц Еител Фридрих]]<br>[[Принц Алберто на Прусија|Принц Алберт]]<br>[[Принц Август Вилхелм на Прусија|Принц Август Вилхелм]]<br>[[Принц Оскар на Прусија|Принц Оскар]]<br>[[Принц Јоаким Пруски|Принц Јоаким]]<br>[[Принцеза Викторија Луиз на Прусија|Принцеза Викторија Луиз]]
|full name ={{lang-de|Friedrich Wilhelm Viktor Albrecht}}<br>{{lang-en|Frederick William Victor Albert}}
| house =[[Хоенцолерн]]
| royal anthem =[[Heil dir im Siegerkranz]] (неофицијална)
| religion =[[ЛутеранизамЛутеранство]]
| father =[[ФридрикФридрих III, Германски]]
| mother =[[Принцеза Викторија|Принцезата Викторија]]
| birth_date ={{Birth date|1859|1|27|df=y}}
}}
 
'''Вилхелм II''' ({{роден|[[герм.]] ''Wilhelm II'', [[27| јануари|]] 1859}} - {{починал|[[4| јуни|]] [[1941}}]]) бил последниот [[кајзер|цар]] ({{lang-de|''Kaiser}}'') на [[Германско царство|Германија]] и последен [[крал ({{lang-de|König}}) на [[Прусија]]. Владеел од [[1888]] до [[1918]] година.
 
== Биографија ==
Неговото целосно име било Фридрих Вилхелм Виктор Алберт од Прусија ({{lang-de|Friedrich Wilhelm Viktor Albert von Preußen}}). Припаѓал на германската кралска династија ({{lang-de|Hohenzollern}})[[Хоенцолерн]]. Неговиот татко бил [[Фридрих III Германски]] кој владеел само неколку месеци во 1888 по смртта на својот татко [[Вилхелм I Германски|Вилхелм I]]. Мајка му била Викторија, најстарата ќерка на британската [[кралица Викторија]], па бил близок роднина со руската царица [[Александра Фјодоровна|Александра]].
 
Левата рака му била делумно парализирана поради повреда која ја имал при раѓањето.
{{Германија-ист-никулец}}
 
{{Commonscatрв|Wilhelm II of Germany}}
 
[[Категорија:Хоенцолерн]]