Разлика помеѓу преработките на „Топка (геометрија)“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот: Промена на шаблон: Мат-никулец)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Sphere wireframe.svg|thumb|'''Топка''' е просторот кој се наоѓа внатре во [[сфера]]та]]
'''Топка''', во [[математика]]та, претставува дел од просторот заграден со [[Сфера|сферна површина]]. Обата поими може да се однесуваат на произволен [[метрички простор]], вклучувајќи ги тука и добро познатите примери од '''[[рамнина]]та''' (дводименизионалниот реален евклидскиЕвклидов простор) и '''[[Простор|обичниот простор]]''' (тридимензионалниот реален евклидскиЕвклидов простор).
 
== Формална дефиниција ==