Разлика помеѓу преработките на „Мера (математика)“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: eo:Mezurteorio Менува: ar:قياس (رياضيات))
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Мера''', во [[математика]]та, концепт при кој на дадено множество од некој [[простор (математика)|простор]] му се придружува ненегативен [[реален број]].
 
Грубо и лаички кажано, мерата означува ''колку од просторот зафаќа множеството''. Таа се воведува од практични причини во [[Реален евклидскиЕвклидов простор|реалниот евклидскиЕвклидов простор]]. ''Мерата'' во еднодимензионалниот евклидскиЕвклидов простор е всушност ''должина'', во дводимензионалниот е ''плоштина'', додека во тридимензионалниот - ''волумен''. За сите димензии над третата се користи само терминот ''мера''.
 
== Конструкција на мерата ==