Разлика помеѓу преработките на „Лудвиг ван Бетовен“

revert: vandalism
(revert: vandalism)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Лудвиг Ван Бетовен
{{внимание}}
 
 
[[Податотека:Beethoven.jpg|thumb|right|Лудвиг ван Бетовен]]
[[Податотека:Beethoven Mähler 1815.jpg|thumb|right|Лудвиг ван Бетовен]]
[[Податотека:Beethoven_wiki.jpg|десно|мини|150п|Лудвиг ван Бетовен]]
[[Податотека:Beethoven Hornemann.jpg|thumb|right|Лудвиг ван Бетовен]]
'''Лудвиг ван Бетовен''' ([[Германски јазик|германски]]: ''Ludwig van Beethoven''), крстен на {{роден на|17|декември|1770}} - починал на {{починал на|26|март|1827}}) бил [[Германија|германски]] [[композитор]] на [[класична музика]] и пијанист. Бил важна фигура во транзициониот период помеѓу класицистичката и романтичарската ера во западната класична музика. Остананува еден од најпочитуваните и највлијателни композитори на сите времиња.
 
Роден е во Бон, се сели во Виена, во раните дваесетти години од неговиот живот каде учи со [[Јозеф Хајдн]] и брзо стекнува репутација на пијанист виртуоз. Слухот му се оштетува во третата деценија од неговиот живот, но продолжува да компонира, диригира и врши изведби, дури и по целосното губење на слухот.
 
== Биографија ==
Лудвиг Ван Бетовен
Роден во елегантниот, но провинциски град [[Бон]], своите најрани музички лекции ги добива од татко си, тежок и неподнослив човек чие предавање на алкохолот го прават Лудвиг практично глава на семејството во своите години на момчештво. Во 1787 патува во Виена и почнува да зема часови кај Моцарт, но студиите траат кратко: мора да се врати назад поради смртта на мајка си. Сепак, се враќа во Виена после три години, каде ќе остане до крајот на својот живот. Продолжува со земањето часови, но сега кај Хајдн (од кого тој „не научил ништо“), потоа со Албрехтсбергер и на крајот со Салиери, од кого го учи Италијанскиот вокален стил. Во Виена, престолнината на музиката во Европа во тоа време, Бетовен се истакнува како виртуоз на клавир од највисок калибар: неговиот првично груб стил, се рафинира откога го слуша пијанистот Јохан Штеркел, по што неговата врвност како пијанист ретко била оспорувана. Пред сè, бил почитуван поради извонредната моќ на импровизирање, без разлика дали било тоа на дадена тема или во развивањето на идејата во рамките на сонатен облик.
 
 
Како што Бетовен понира во длабочините на интроспекцијата, неговата слава плива на површината толку далеку, што, до 1824, кога неговата последна симфонија ја доживува праизведбата, неговото име и музика се интернационализирани на начин на кој ниту Моцартовото дотогаш не било. Кога тој умира, на 57 години, учесниците во поворката се затекнати од страшно незапаметено невреме кое беснее низ Виена. Се претпоставувало дека починатиот ја тресел тупаницата од небото, додека громови и молњи паѓале врз градот.
]][[Податотека:[[Податотека:Пример.jpg]]]]
 
== Црковна музика ==
 
Бетовеновата четврта симфонија постојано е посочувана (заедно со другите симфонии на парни броеви) – како една од „посветлите“ и непомрачени дела. Оваа карактеризација не е соодветна мерка за нејзината вредност. Самата почнува во, за Бетовен мистериозниот Бе-дур, кој ги дели најдлабоките Бетовенови дела: Триото за пијано „Надвојводата“, сонатата за пијано No.29 и Гудачкиот Квартет No.13. Оваа отфрлувана симфонија е духовита, но сепак, вознемирувачка креација, со првиот став кој потсетува на титанската сила на првиот став од Ероика. Расположението на Adagio-то исто така наликува на погребниот марш од Ероика. Позната е изјавата на Роберт Шуман за симфонијата, дека ова дело личи на „витка Грчка девојка меѓу два Нордиски џинови“, која сепак, не и донесе некоја поголема слава, ниту пак верно докрај ја оцени по нејзината содржина.
 
{{Commons|Ludwig van Beethoven}}
 
{{Романтизам}}
 
{{DEFAULTSORT:Бетовен, Лудвиг ван}}
 
[[Категорија:Германски композитори]]
[[Категорија:Германски музичари]]
 
{{Link FA|ceb}}
{{Link FA|eo}}
{{Link FA|it}}
{{Link FA|zh}}
 
[[af:Ludwig van Beethoven]]
[[als:Ludwig van Beethoven]]
[[am:ሉድቪግ ቫን ቤትሆቨን]]
[[ang:Ludwig van Beethoven]]
[[ab:Лиудвиг ван Бетховен]]
[[ar:لودفيج فان بيتهوفن]]
[[an:Ludwig van Beethoven]]
[[arc:ܠܘܕܒܝܓ ܒܐܢ ܒܝܛܗܘܒܢ]]
[[ast:Ludwig van Beethoven]]
[[ay:Ludwig van Beethoven]]
[[az:Lüdviq van Bethoven]]
[[bn:লুডভিগ ফান বেটোফেন]]
[[zh-min-nan:Ludwig van Beethoven]]
[[map-bms:Ludwig van Beethoven]]
[[ba:Людвиг ван Бетховен]]
[[be:Людвіг ван Бетховен]]
[[be-x-old:Людвіг ван Бэтховэн]]
[[bcl:Ludwig Van Beethoven]]
[[bar:Ludwig van Beethoven]]
[[bs:Ludwig van Beethoven]]
[[br:Ludwig van Beethoven]]
[[bg:Лудвиг ван Бетховен]]
[[ca:Ludwig van Beethoven]]
[[cv:Людвиг ван Бетховен]]
[[ceb:Ludwig van Beethoven]]
[[cs:Ludwig van Beethoven]]
[[ch:Ludwig van Beethoven]]
[[cy:Ludwig van Beethoven]]
[[da:Ludwig van Beethoven]]
[[de:Ludwig van Beethoven]]
[[et:Ludwig van Beethoven]]
[[el:Λούντβιχ βαν Μπετόβεν]]
[[en:Ludwig van Beethoven]]
[[es:Ludwig van Beethoven]]
[[eo:Ludwig van Beethoven]]
[[ext:Ludwig van Beethoven]]
[[eu:Ludwig van Beethoven]]
[[fa:لودویگ وان بتهوون]]
[[hif:Ludwig van Beethoven]]
[[fr:Ludwig van Beethoven]]
[[fy:Ludwig van Beethoven]]
[[fur:Ludwig van Beethoven]]
[[ga:Ludwig van Beethoven]]
[[gv:Ludwig van Beethoven]]
[[gag:Lüdvig van Bethoven]]
[[gd:Ludwig van Beethoven]]
[[gl:Ludwig van Beethoven]]
[[gan:貝多芬]]
[[hak:Pi-tô-fûn]]
[[xal:Бетховен, Людвиг ван]]
[[ko:루트비히 판 베토벤]]
[[haw:Ludwig van Beethoven]]
[[hy:Լյուդվիգ վան Բեթհովեն]]
[[hr:Ludwig van Beethoven]]
[[io:Ludwig van Beethoven]]
[[ilo:Ludwig van Beethoven]]
[[id:Ludwig van Beethoven]]
[[ia:Ludwig van Beethoven]]
[[ie:Ludwig van Beethoven]]
[[is:Ludwig van Beethoven]]
[[it:Ludwig van Beethoven]]
[[he:לודוויג ואן בטהובן]]
[[jv:Ludwig van Beethoven]]
[[kn:ಲುಡ್ವಿಗ್ ವಾನ್ ಬೆಟ್ಹೋವನ್]]
[[pam:Ludwig van Beethoven]]
[[krc:Бетховен, Людвиг ван]]
[[ka:ლუდვიგ ვან ბეთჰოვენი]]
[[kk:Людвиг ван Бетховен]]
[[sw:Ludwig van Beethoven]]
[[ku:Ludwig van Beethoven]]
[[la:Ludovicus van Beethoven]]
[[lv:Ludvigs van Bēthovens]]
[[lb:Ludwig van Beethoven]]
[[lt:Ludwig van Beethoven]]
[[lij:Ludwig van Beethoven]]
[[li:Ludwig van Beethoven]]
[[jbo:ludvix.fan.beitoven]]
[[hu:Ludwig van Beethoven]]
[[ml:ബീഥോവൻ]]
[[mt:Ludwig van Beethoven]]
[[mr:लुडविग फान बीथोव्हेन]]
[[arz:بيتهوفين]]
[[ms:Ludwig van Beethoven]]
[[mwl:Ludwig van Beethoven]]
[[mn:Людвиг ван Бетховен]]
[[my:ဘီသိုဗင်]]
[[nah:Ludwig van Beethoven]]
[[nl:Ludwig van Beethoven]]
[[nds-nl:Ludwig van Beethoven]]
[[new:लूट्विश् फ़ान् बेट्होफ़न्]]
[[ja:ルートヴィヒ・ヴァン・ベートーヴェン]]
[[frr:Ludwig van Beethoven]]
[[no:Ludwig van Beethoven]]
[[nn:Ludwig van Beethoven]]
[[oc:Ludwig van Beethoven]]
[[uz:Ludwig van Beethoven]]
[[pag:Ludwig van Beethoven]]
[[pnb:لڈوگ فان بیتھوون]]
[[ps:لیودویګ وان بیتهووین]]
[[pms:Ludwig van Beethoven]]
[[nds:Ludwig van Beethoven]]
[[pl:Ludwig van Beethoven]]
[[pt:Ludwig van Beethoven]]
[[kaa:Ludwig van Beethoven]]
[[ro:Ludwig van Beethoven]]
[[qu:Ludwig van Beethoven]]
[[rue:Людвіґ ван Бетховен]]
[[ru:Бетховен, Людвиг ван]]
[[sc:Ludwig van Beethoven]]
[[sco:Ludwig van Beethoven]]
[[sq:Ludwig van Beethoven]]
[[scn:Ludwig van Beethoven]]
[[simple:Ludwig van Beethoven]]
[[sk:Ludwig van Beethoven]]
[[sl:Ludwig van Beethoven]]
[[ckb:لودڤیگ ڤان بێتھۆڤن]]
[[sr:Лудвиг ван Бетовен]]
[[sh:Ludwig van Beethoven]]
[[su:Ludwig van Beethoven]]
[[fi:Ludwig van Beethoven]]
[[sv:Ludwig van Beethoven]]
[[tl:Ludwig van Beethoven]]
[[ta:லுடுவிக் ஃவான் பேத்தோவன்]]
[[tt:Людвиг ван Бетховен]]
[[th:ลุดวิจ ฟาน เบโทเฟน]]
[[tr:Ludwig van Beethoven]]
[[uk:Людвіг ван Бетховен]]
[[ur:لڈوگ بیتھوون]]
[[ug:بىتخوۋىن]]
[[za:Ludwig van Beethoven]]
[[vec:Ludwig van Beethoven]]
[[vi:Ludwig van Beethoven]]
[[vo:Ludwig van Beethoven]]
[[fiu-vro:Van Beethoveni Ludwig]]
[[zh-classical:貝多芬]]
[[war:Ludwig van Beethoven]]
[[yi:לודוויג וואן בעטהאוון]]
[[yo:Ludwig van Beethoven]]
[[zh-yue:貝多芬]]
[[bat-smg:Liudvėks van Bethuovens]]
[[zh:路德维希·范·贝多芬]]
31

уредување