Разлика помеѓу преработките на „Бугарска комунистичка партија“

нема опис на уредувањето
[[Податотека:Bulgarian Communist Party logo.gif|мини|десно|300п|]]
'''Бугарската комунистичка партија (БКП)''' е политичка партија, која управувала со [[Народна Република Бугарија]] во периодот од [[1946]] до [[1990]] година. Основана е во [[1919]] година како наследник на [[Бугарска работничка социјалдемократска партија (тесни социјалисти)|БРСДП (т.с.)]] и го прифаќа името ''"БКП (тесни социјалисти)"''. Висок орган на БКП е конгресот. За раководство на политичката и организациската работа меѓу пленумите ЦК избира Политбиро и Секретаријат.