Разлика помеѓу преработките на „Пролог“

Додадени 1.309 бајти ,  пред 10 години
ова не е исто со пролог (програмски јазик)
(PROLOG != Prologue)
(ова не е исто со пролог (програмски јазик))
'''Пролог''' ([[Грчки јазик|грч.]]: πρόλογος (прологос) од зборовите про што значи ''пред'' и логос што значи ''збор'') е отворање на некоја приказна или текст. Во прологот најчесто се воспоставуваат околностите и се поставува рамка со позадинските детали. Тоа често е некоја друга приказна која што претходела на главната, или пак тоа се само дополнителни информации кои што авторот сметал дека е важно да ги напомене пред да започне главниот дел.
 
Обратно од пролог или [[антоним]] на пролог е [[епилог]].
 
[[ca:Pròleg]]
[[cs:Prolog (literatura)]]
[[de:Prolog (Literatur)]]
[[et:Proloog]]
[[en:Prologue]]
[[es:Prólogo]]
[[fr:Prologue (littérature)]]
[[gl:Prólogo]]
[[io:Prologo]]
[[it:Prologo]]
[[ka:პროლოგი]]
[[lt:Prologas]]
[[nl:Proloog (vorm)]]
[[no:Prolog]]
[[pl:Prolog (literatura)]]
[[pt:Prólogo]]
[[fi:Prologi]]
[[sv:Prolog]]
[[tr:Ön deyiş]]
 
[[Категорија:Литература]]
457

уредувања