Разлика помеѓу преработките на „Сахара“

Одземени 6.258 бајти ,  пред 9 години
Ја заменувам страницата со 'Сахара е македонска пустина. Другите пушете го курот !'
с (Отстрането уредувањето на 62.162.218.170 (разговор), вратено на последната верзија на Movses-bot)
(Ја заменувам страницата со 'Сахара е македонска пустина. Другите пушете го курот !')
Сахара е македонска пустина. Другите пушете го курот !
[[Податотека:sahara.jpg|мини|десно|250|Сахара]]
 
{{Карта на Сахара со врски|float=right}}
 
'''Сахара''' е [[пустина]] во северна [[Африка]], која се простира на површина од околу 9.000.000 км<sup>2</sup>, со што е најголемата сува пустина во светот. Од плоштината на афричкиот континент зазема една третина. Нејзината големина е приближно 50 пати поголема од плоштината на [[САД]]. Името Сахара, според арапскиот изговор значи пустина('''арап. صحراء арапски изговор'''), и се смета дека постои најмалку 3.500 години таква таква што е моментално денес.
 
Сахара е најголемата [[пустина]] во светот, и е расположена на териториите на [[Мавританија]], [[Мароко]], [[Алжир]], [[Тунис]], [[Либија]], [[Египет]], [[Судан]], [[Чад]], [[Нигер]] и [[Мали]].
 
Најголем [[град]] кој е расположен на пустината Сахара е главниот град на [[Мавританија]]- [[Нуакшот]].[[пустина|Пустината]] Сахара е едно од најсувите и најтоплите места во светот. Температурите достигнуваат и до 56 степени на сенка, а средното количество на врнежи е помалку од 7 см [[дожд]], при што во највлажните реони може да падне [[дожд]] дури два пати неделно и потоа со години да нема ниту капка.
 
Многу малку [[животно|животни]] успеваат да се справат со [[клима|климата]] и да живеат во пустината. Такви се на пример газелата, антилопата, чакалите. Многу мал дел од Сахара зазима плодородни оази- само околу 200 000 кв. Км.
 
Како транспорт се користат се [[камила|камилите]]. Најмногу се одгледуваат [[урма|урми]], [[пченка]] и слично.
Настанувањето на Сахара е дел од процес, којшто се предвидува дека започнал пред 8000 години кога почвата во овој регион била сѐ уште плодна. Некои од плодните региони денес се напојуват од подземни реки и водни базени.
 
Според проучувањето на сателитски снимки, направени на Сахара, некои доаѓаат до извод дека пустината постојано се зголемува или намалува. Во почетокот на 80 години јужниот крај на Сахара достигнал дури до [[Сахел]]. Но во средината на 80-те овој регион веке бил покриен со зеленило. Во последно време, постојано се прават напори за да се застане со ширењето на пустината.
 
[[Категорија:Сахара| ]]
[[Категорија:Пустини во Африка]]
[[Категорија:Географија на Африка]]
 
{{Link FA|bar}}
 
[[af:Sahara]]
[[am:ሰሃራ በረሃ]]
[[ar:الصحراء الكبرى]]
[[an:Disierto d'o Sahara]]
[[arc:ܨܚܪܐܐ]]
[[ast:Desiertu del Sáḥara]]
[[az:Saxara]]
[[bn:সাহারা মরুভূমি]]
[[zh-min-nan:Sahara Soa-bô͘]]
[[be:Пустыня Сахара]]
[[be-x-old:Сахара]]
[[bar:Sahara]]
[[bs:Sahara]]
[[br:Sahara]]
[[bg:Сахара]]
[[ca:Sàhara]]
[[cv:Сахара]]
[[cs:Sahara]]
[[cy:Sahara]]
[[da:Sahara]]
[[de:Sahara]]
[[et:Sahara]]
[[el:Σαχάρα]]
[[en:Sahara]]
[[es:Desierto del Sahara]]
[[eo:Saharo]]
[[ext:Sáhara]]
[[eu:Sahara]]
[[fa:صحرای بزرگ آفریقا]]
[[hif:Sahara]]
[[fo:Sahara]]
[[fr:Sahara]]
[[fy:Sahara]]
[[fur:Desert dal Sahara]]
[[ga:An Sahára]]
[[gd:Fàsach Sahara]]
[[gl:Deserto do Sáhara]]
[[gan:撒哈拉沙漠]]
[[ko:사하라 사막]]
[[hy:Սահարա]]
[[hi:सहारा मरुस्थल]]
[[hr:Sahara]]
[[io:Sahara]]
[[id:Gurun Sahara]]
[[ie:Sahara]]
[[os:Сахарæ]]
[[is:Sahara]]
[[it:Deserto del Sahara]]
[[he:סהרה]]
[[jv:Ara-ara Sahara]]
[[kn:ಸಹಾರ]]
[[krc:Сахара]]
[[ka:საჰარა]]
[[kk:Сахара]]
[[sw:Sahara]]
[[ku:Sahara]]
[[lad:Desyerto del Sahara]]
[[lbe:Сахара]]
[[la:Sahara]]
[[lv:Sahāra]]
[[lb:Sahara]]
[[lt:Sachara]]
[[li:Sahara]]
[[jbo:sa'aras.zei kutytu'a]]
[[lmo:Sahara]]
[[hu:Szahara]]
[[ml:സഹാറ]]
[[mt:Saħara]]
[[mr:सहारा]]
[[ms:Gurun Sahara]]
[[mn:Сахарын цөл]]
[[my:ဆဟာရ သဲကန္တာရ]]
[[nl:Sahara]]
[[ne:सहारा मरुभूमी]]
[[new:सहारा]]
[[ja:サハラ砂漠]]
[[pih:Sahara]]
[[no:Sahara]]
[[nn:Sahara]]
[[oc:Sahara]]
[[pnb:صحراۓ اعظم]]
[[pms:Sahara]]
[[pl:Sahara]]
[[pt:Deserto do Saara]]
[[kbd:Сахара]]
[[kaa:Saxara sho'listanlıg'ı]]
[[ro:Sahara]]
[[qu:Sahara]]
[[rue:Сагара]]
[[ru:Сахара]]
[[sah:Саhаара]]
[[sa:सहारा]]
[[stq:Sahara]]
[[sq:Sahara]]
[[scn:Sahara]]
[[simple:Sahara]]
[[sk:Sahara]]
[[sl:Sahara]]
[[szl:Sahara]]
[[so:Saxaara]]
[[sr:Сахара]]
[[sh:Sahara]]
[[fi:Sahara]]
[[sv:Sahara]]
[[tl:Sahara]]
[[ta:சகாரா]]
[[tt:Сахра]]
[[te:సహారా ఎడారి]]
[[th:ทะเลทรายสะฮารา]]
[[tg:Саҳрои бузург]]
[[tr:Sahra Çölü]]
[[tk:Sahara]]
[[uk:Сахара]]
[[ur:صحرائے اعظم]]
[[vec:Sahara]]
[[vi:Sa mạc Sahara]]
[[fiu-vro:Sahara]]
[[wa:Sara]]
[[war:Disyerto Sahara]]
[[wo:Saara]]
[[yi:סאהארא]]
[[yo:Sahara]]
[[zh-yue:撒哈拉沙漠]]
[[bat-smg:Sachara]]
[[zh:撒哈拉沙漠]]
Анонимен корисник