Разлика помеѓу преработките на „Сахара“

Одземен 2.661 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.2) (Бот Додава: ie:Sahara)
'''Сахара''' е [[пустина]] во северна [[Африка]], која се простира на површина од околу 9.000.000 км<sup>2</sup>, со што е најголемата сува пустина во светот. Од плоштината на афричкиот континент зазема една третина. Нејзината големина е приближно 50 пати поголема од плоштината на [[САД]]. Името Сахара, според арапскиот изговор значи пустина('''арап. صحراء арапски изговор'''), и се смета дека постои најмалку 3.500 години таква таква што е моментално денес.
 
Сахара е најголемата [[пустина]] во светот, и е расположена на териториите на [[Мавританија]], [[Мароко]], [[Алжир]], [[Тунис]], [[Либија]], [[Египет]], [[Судан]], [[Чад]], [[Нигер]] и [[Мали]]. Ли
 
Најголем [[град]] кој е расположен на пустината Сахара е главниот град на [[Мавританија]]- [[Нуакшот]].[[пустина|Пустината]] Сахара е едно од најсувите и најтоплите места во светот. Температурите достигнуваат и до 56 степени на сенка, а средното количество на врнежи е помалку од 7 см [[дожд]], при што во највлажните реони може да падне [[дожд]] дури два пати неделно и потоа со години да нема ниту капка.
 
Многу малку [[животно|животни]] успеваат да се справат со [[клима|климата]] и да живеат во пустината. Такви се на пример газелата, антилопата, чакалите. Многу мал дел од Сахара зазима плодородни оази- само околу 200 000 кв. Км.
 
Како транспорт се користат се [[камила|камилите]]. Најмногу се одгледуваат [[урма|урми]], [[пченка]] и слично.
Настанувањето на Сахара е дел од процес, којшто се предвидува дека започнал пред 8000 години кога почвата во овој регион била сѐ уште плодна. Некои од плодните региони денес се напојуват од подземни реки и водни базени.
 
Според проучувањето на сателитски снимки, направени на Сахара, некои доаѓаат до извод дека пустината постојано се зголемува или намалува. Во почетокот на 80 години јужниот крај на Сахара достигнал дури до [[Сахел]]. Но во средината на 80-те овој регион веке бил покриен со зеленило. Во последно време, постојано се прават напори за да се застане со ширењето на пустината.
 
[[Категорија:Сахара| ]]
[[Категорија:Пустини во Африка]]
[[Категорија:Географија на Африка]]
 
{{Link FA|bar}}
 
[[af:Sahara]]
[[am:ሰሃራ በረሃ]]
[[ar:الصحراء الكبرى]]
Анонимен корисник