Добруџа: Разлика помеѓу преработките

Додаден 81 бајт ,  пред 16 години
нема опис на уредувањето
с (thumb)
Нема опис на уредувањето
{{Никулец}}
[[Слика:Dobrogea-cadrilater.png|thumb|Добруџа меѓу Бугарија и Романија]]
'''Добруџа''' е [[регион]] меѓу [[Романија]] и [[Бугарија]]. Од [[7 век]] целиот припаѓал на Бугариjа, (во Османската[[Османлиска империјаИмперија|Османлиската Империја]] Добруџа исто била во [[Бугарска Егзархија|Бугарската екзархијаEгзархија]]). [[Берлински конгрес|Берлинскиот конгресКонгрес]] во [[1878]] ја додава Северна Добруџа на [[Романиjа]]. По [[Прва светскаСветска војна|прватаПрвата светскаСветска војна]] (загубена од Бугарија), целата Добруџа е додаденаприсоединета након Романија. По време на [[Втора светскаСветска војна|вторатаВтората светскаСветска војна]], во [[1940]] Романија [[Крајовски договор|капитулира]] и Јужна Добруџа е врнатавратена на Бугарија.