Разлика помеѓу преработките на „Разговор со корисник:Sehrg“

→‎Уредување: ново заглавие
с
(→‎Уредување: ново заглавие)
 
Изготвен е предлог „'''[http://mk.wikimedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD_%D0%B7%D0%B0_2012 Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 година]'''“. Оваа година би сакале да ги вклучиме и членовите на вики заедницата и јавноста во процедурата на усвојување на програмскиот план, со јавно изложување на работната верзија на овие планови неколку месеци пред годишното собрание на Викимедија Македонија, кое ќе се одржи во втората половина на месец декември 2011 година. Сите заинтересирани имаат можност да дебатираат околу предлог целите. Како еден од активните корисници на Википедија ве повикувам да дадете свој придонес. Поздрав. --[[User:Brest|brest]] <small>([[User talk:Brest|разговор]])</small> 15:07, 19 октомври 2011 (CEST)
 
== Уредување ==
 
Не знам како си запознаен со македонскиот јазик, но драго ми е што гледам вакви активности, и драго ми е што има некој од таа убава земја што го познава нашиот јазик. Инаку транскрипцијата треба да се прави според она што го кажав на [[Разговор:Запорошка област]]. Тука треба да напоменам и за членувањето. Имено, кога еден збор завршува на „-т“, членот (-та, -то) губи една буква „т“ за да нема удвојување. Постојат мал број исклучоци, главно многу кратки зборчиња (на пр. пот -> потта). Оваа страница може да биде од помош: [[Удвоени согласки во македонскиот јазик]]. Благодарам на придонесите и секое добро --[[Корисник:Bjankuloski06|Б. Јанкулоски]] <small>([[Разговор со корисник:Bjankuloski06|разговор]])</small> 04:12, 26 октомври 2011 (CEST)