Разлика помеѓу преработките на „Волинска област“

с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Волинската област''' ([[Украински јазик|украински]]: ''Волинська область''; исто така се нарекува ''Волин'' - украински: ''Волинь'') е област ([[покраина]]) во најзападниот дел на [[Украина]]. Административен центар на [[област]]таа е градот [[Луцк]].
 
== Географија ==