Разлика помеѓу преработките на „Волинска област“

с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија Област во Украина | име = Волињска област | изворно име ...)
 
с
{{Инфокутија Област во Украина
| име = ВолињскаВолинска област
| изворно име = Волинська область
| знаме = Volyn flag.svg
}}
 
'''ВолињскаВолинската област''' ([[Украински јазик|украински]]: ''Волинська область''; исто така се нарекува ''ВолињВолин'' - украински: ''Волинь'') е област ([[покраина]]) во најзападниот дел на [[Украина]]. Административен центар на [[област]]та е градот [[Луцк]].
 
== Географија ==
ВолињскаВолинска област има вкупна површина од 20.143 км<sup>2</sup> (3.,3% од Украина). На запад се граничи со [[Полска]], на север со [[Белорусија]], на југ со [[Лвивска област]], на исток со [[Ривненска област]]. Во областа има 1076 села и 11 градови. Реки во областта се: [[Стир]], [[Припят]], [[Турия]], [[Стохид]]. Езеро: [[Свитяз]].
 
== Демографија ==
Според пописот на населението во [[2001]] година, во ВолињскаВолинска област живеат најмногу [[Украинци]] (96,95%), а останатите се [[Руси]] (2,38%), [[Белоруси]] (0,30%).
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.voladm.gov.ua/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=7&Itemid=43 Официјална страна на ВолињскаВолинската област] {{uk icon}}
 
== Галериja ==
<gallery>
File:Monastery in Zimnee (Ukraine).jpg|[[ЗимненськијЗимненски манастир]]
File:Lutsk castle tower.jpg|[[Замок ЛюбартаЉубарта]]
File:Olyka6.JPG|[[ОлицкијОлицки замок]]
</gallery>
 
{{Области во Украина}}
 
[[Категорија:{{Области во Украина]]}}
 
[[be:Валынская вобласць]]