Добруџа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 16 години
с
thumb
(проширување: треба да се уреди на македонски)
с (thumb)
{{Никулец}}
[[Слика:Dobrogea-cadrilater.png|thumb|Добруџа меѓу Бугарија и Романија]]
'''Добруџа''' е [[регион]] меѓу [[Романија]] и [[Бугарија]]. Од [[7 век]] целиот припаѓал на Бугариjа, (во Османската империја Добруџа исто била во Бугарската екзархија). [[Берлински конгрес|Берлинскиот конгрес]] во [[1878]] ја додава Северна Добруџа на [[Романиjа]]. По [[Прва светска војна|првата светска војна]] (загубена од Бугарија), целата Добруџа е додадена на Романија. По време на [[Втора светска војна|втората светска војна]], во [[1940]] Романија [[Крајовски договор|капитулира]] и Јужна Добруџа е врната на Бугарија.
 
398

уредувања