Добруџа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 750 бајти ,  пред 16 години
проширување: треба да се уреди на македонски
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(проширување: треба да се уреди на македонски)
{{Никулец}}
[[Слика:Dobrogea-cadrilater.png|Добруџа меѓу Бугарија и Романија]]
'''Добруџа''' е [[регион]] меѓу [[Романија]] и [[Бугарија]]. Прво целиот припаѓал на Бугариjа, но подоцна неговиот северен дел и бил доделен на Романиjа.
'''Добруџа''' е [[регион]] меѓу [[Романија]] и [[Бугарија]]. Од [[7 век]] целиот припаѓал на Бугариjа, (во Османската империја Добруџа исто била во Бугарската екзархија). [[Берлински конгрес|Берлинскиот конгрес]] во [[1878]] ја додава Северна Добруџа на [[Романиjа]]. По [[Прва светска војна|првата светска војна]] (загубена од Бугарија), целата Добруџа е додадена на Романија. По време на [[Втора светска војна|втората светска војна]], во [[1940]] Романија [[Крајовски договор|капитулира]] и Јужна Добруџа е врната на Бугарија.
 
 
[[Категорија:Области во Бугарија]]
398

уредувања