Разлика помеѓу преработките на „Помош:Разговорна страница“

нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: simple:Help:Talk page)
* '''Википедија страници за разговор''' се користат за дискусија на постоечки и развивани начела (политики), насоки (водичи) и предлози.
 
 
 
Acapulco Bay - Заливот Акапулко
Број на епизоди:60
 
Серијата Заливот Акапулко е резултат на соработка меѓу Televisa и FOX Television, а воедно претставува англиска верзија на мексиканските теленовели "Tu o nadie" (1985) и "Acapulco, Cuerpo y Alma"(1995). Режирана е од Tom Sizemore.
Заливот Акапулко се емитуваше меѓу првите теленовели и во нашата земја.
 
Кратка содржина:
 
Ракел е млада и убава девојка која живее во Сан Антонио во скромен стан заедно со нејзината сестра Марни и таткото пијаница Питер. Таа е во врска со згодниот Макс, кој и се претставува како Тони Стокдеил, неговиот богат полубрат кој живее во луксузна вила во Акапулко и кој нема појма што прави неговиот полубрат во Сан Антонио. Ракел се мажи со Макс, убедена дека тој е некој си Тони, а пак Макс го прави тоа со цел да го намести својот полубрат Тони кого го мрази затоа што му завидува. Макс е син на Викторија која се омажила со таткото на Тони, така да всушност Тони и Макс не се браќа, туку деца од првите бракови. Од големата омраза кон братот, Макс го саботира авионот во кој патува Тони, така Тони доживува авионска несреќа, но останува жив и ја губи меморијата.
Така во лага живее Ракел во Сан Антопнио, а Макс ја лаже дека еден ден ќе ја земе во неговата вила во Акапулко. Но, Ракел дознава за неговата измама, дознава дека Тони е неговиот брат и дека таа всушност е мажена за Тони, човек кого не го ни познава. Ракел сака да оди во Акапулко и да ја открие Максовата измама, но тој ја спречува откако ќе направи одлична стратегија. Макс ја мести Марни, сестрата на Ракел дека згазила и убила некој човек со колата и ја уценува Ракел дека ако му каже на Тони, нејзината сестра ќе заврши во затвор.
Ракел и Марни мораат да го прифатат планот на Макс и да ги слушаат неговите наредби. Тој ги тера да одат во богатата вила во Акапулко и Ракел да се претстави како жената на Тони, покажувајќи го документот од венчавката. Никој не може да поверува дека Тони тајно се оженил, а тој поради губитокот на меморијата, не се сеќава на Ракел. Ракел и нејзиното семејство ќе дојдат да живеат во таа куќа, но не се добро пречекани од семејството на Тони. Единствена личност која ги прифаќа е Викторија, мајката на Макс која подеднакво ги сака и Макс и Тони.
Сите во семејството ја сметаат Ракел за натрапничка, но и нејзе не и лесно, Приморана е да ја дели собата со човек кој го лаже дека и е маж само за да ја спаси својата сестра од затвор. Преку Ракел, Макс сака да манипулира со Тони и ги тера Ракел, Марни и Питер да работат за него против Тони. Така, Ракел започнува да живее тежок живот во вилата, лажејќи ги сите дека е мажена со Тони, кој започнува вистински да ја засакува неговата наводна сопруга. Но, постепено Ракел сфаќа дека и таа се вљубува во Тони и дека тој е нејзината вистинска љубов, па решава да му ја признае целата вистина по цена и да го изгуби. Тони не може да поверува дека жената која ја засакал го мамела цело време, но таа му признава дека тоа го правела за Макс да не и го повреди семејството.
Тони сака да се соочи со Макс, но Макс повторно го победува и е спремен да му ги земе и жената и богатството. Му поставува уште една авионска несреќа и овој пат авионот паѓана пуст остров каде Тони мора да се бори да преживее и да се врати во Акапулко да му се одмазди на Макс и да и прости на Ракел.
Од друга страна, сите во Акапулко мислат дека Тони е мртов и го оплакуваат. Ракел жали што го лажела Тони, но единствена утеха од помислата дека е мртов човекот кој го сакала и претставува веста дека чека негово дете.
Ракел ја превзема постепено улогата на газдарица во куќата и им го покажува правото место на Макс и на сите што и правеа сплетки за не и успее бракот со Тони.
 
Улоги: Raquel Gardner, Tony Newman, Jason Adams, Maree Cheatham, Michael Colo, John Andrew Ryan,
Jasper Cole, Daniel Martinez, Michael Sottile
ċ''''Закосен текст''--[[Special:Contributions/77.28.158.250|77.28.158.250]] <small>([[User talk:77.28.158.250|разговор]])</small> 17:56, 25 октомври 2011 (CEST)<ref></ref>''
Врската '''Разговор''' води кон страница во истиот [[Wikipedia:Именски простор|именски простор]] како и статијата, корисничката страница, или шаблонот со дополнително „Разговор“ пред двете точки, пример: ''Разговор:Википедија'', ''Разговор:Македонија'' итн.
 
Користете ги страниците за разговор за енциклопедиски цели, а не само за расправање и лични дискусии. Со други зборови, дискутирајте за статијата, а не за темата.
 
=
== Форматирање ==
Бидејќи [[вики]] платформата нуди големи можности за користење на различни стилови, се препорачува употреба на конзистентно форматирање со цел полесно следење на дискусиите.
 
Длабочината на пораката се определува според бројот на две точки (':') пред пораката:
{| border="1" cellpadding="6" cellspacing="0"
|
<nowiki>порака 1 --корисник 1</nowiki><br>
<nowiki>:одговор 1.1 --корисник 2</nowiki><br>
<nowiki>:одговор 1.2 --корисник 3</nowiki><br>
<nowiki>::одговор 1.2.1 --корисник 1</nowiki><br>
<nowiki>порака 2 --корисник 4</nowiki><br>
<nowiki>:одговор 2.1 --корисник 5</nowiki><br>
|}
 
== Кориснички страни за разговор ==
Сите корисници имаат соодветна страница за разговор. Доколку имате нови коментари во вашата страница за разговор ќе ви се појави пораката „Имате нови пораки“ на врвот на секоја Википедија страница.
 
За да оставите порака на друг корисник во неговата страница за разговор, кликнете на '''Разговор''' кога ја гледате неговата корисничка страница. Во листата на Скорешни промени можете директно да влезете на нечија страница за разговор со кликнување на (Разговор) до името на корисникот.
 
== Начин на однесување ==
=== Дали можам да правам што сакам на мојата страница за разговор? ===
Повеќете корисници ги третираат личните страници за разговор како обични и ги архивираат содржините повремено во лична подстраница.
 
Слободно уредете ја вашата лична страница според вашиот вкус, но имајте во предвид дека вашата страна за разговор служи пред се за комуникација на други корисници со вас. Некој може да се налути ако неможе да ја користи за таа намена.
 
== Како да се одржува двонасочен разговор ==
Ако пишувате поврзани пораки на повеќе лични страници за разговор, добиениот текст ќе биде тежок за следење. Еве два система како да ги направите ваквите текстови почитливи:
 
* Копирајте го текстот на кој одговарате во страната за разговор на другиот корисник. Вашиот одговор оставете го веднаш под него и назабете го за да се познава.
* ''Или:'' Оставете порака на вашата страници за разговор дека ќе пратите одговор таму освен ако тие не побараат поинаку. Ова правете го во конверзации кои не сте ги започнале вие.
* Набљудувајте ја страницата за разговор на соговорникот и кажете му дека може да одговори таму. Ова правете го во конверзации кои ги почнувате ''вие''.
 
== Други забелешки ==
* Освен специјалните страници, сите именски простори имаат соодветен именски простор за разговор. Сите страни во именскиот простор за разговор имаат префикс ''Разговор:'' пред името на соодветната статија. Пример, страниците за разговор од главниот именскиот простор имаат префикс ''Разговор:'', а за личните страници ''Разговор_со_корисник:''.
 
* [[Спам|Спамирањето]] е крајно непрепорачливо.
 
[[Категорија:Википедија_помош]]
 
==Видете уште==
*[[m:Help:Talk page]] {{en}}
*[[Википедија:Напатствија за страници за разговор<!-- Wikipedia:Talk page guidelines -->]]
*[[Википедија]]
*[[Помош:Архивирање на страница за разговор]]
 
[[Категорија:Википедија:Основни информации]]
[[Категорија:Википедија:Разговори|*]]
 
[[ar:مساعدة:استخدام صفحات النقاش]]
[[bn:উইকিপিডিয়া:আলাপ পাতার নির্দেশাবলী]]
[[br:Wikipedia:Pajenn gaozeal]]
[[bg:Уикипедия:Дискусионна страница]]
[[ca:Viquipèdia:Pàgines de discussió]]
[[cs:Wikipedie:Diskusní stránka]]
[[cy:Cymorth:Tudalen sgwrs]]
[[da:Hjælp:Diskussionssider]]
[[de:Wikipedia:Diskussionsseiten]]
[[el:Βικιπαίδεια:Σελίδα συζήτησης]]
[[en:Help:Using talk pages]]
[[es:Wikipedia:Convenciones sobre páginas de discusión]]
[[eu:Laguntza:Eztabaida orria]]
[[fa:ویکی‌پدیا:صفحه بحث]]
[[gl:Wikipedia:Páxina de conversa]]
[[hr:Wikipedija:Stranice za razgovor]]
[[id:Wikipedia:Halaman pembicaraan]]
[[ia:Wikipedia:Pagina de discussion]]
[[it:Aiuto:Pagina di discussione]]
[[he:ויקיפדיה:דף שיחה]]
[[ka:ვიკიპედია:განხილვის გვერდების მართვა]]
[[hu:Wikipédia:Vitalap]]
[[ml:വിക്കിപീഡിയ:സംവാദം താളുകള്‍ക്കായുള്ള മാര്‍ഗ്ഗരേഖകള്‍]]
[[ms:Wikipedia:Laman perbincangan]]
[[nl:Wikipedia:Overlegpagina]]
[[ja:Help:ノートページ]]
[[no:Hjelp:Hvordan bruke diskusjonssidene]]
[[pl:Pomoc:Strona dyskusji]]
[[pt:Wikipédia:Página de discussão]]
[[ro:Wikipedia:Pagină de discuție]]
[[ru:Википедия:Страницы обсуждений#Правила дискуссий]]
[[si:විකිපීඩියා:TP]]
[[simple:Help:Talk page]]
[[sk:Wikipédia:Diskusná stránka]]
[[sl:Pomoč:Pogovorna stran]]
[[sr:Википедија:Страница за разговор]]
[[sv:Wikipedia:Diskussionssidor]]
[[tr:Vikipedi:Tartışma sayfası]]
[[uk:Довідка:Обговорення статей]]
[[yi:װיקיפּעדיע:שמועס]]
[[zh:Wikipedia:讨论页]]
Анонимен корисник