Разлика помеѓу преработките на „Балтичко Море“

Додадени 897 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Infobox ocean
[[Податотека:Bathymetric map of the Baltic Sea-mk.svg|мини|десно|300п|[[Батиметрија|Батиметриска]] карта на Балтичкото Море]]
| Ocean_name = Балтичко Море
| image_Ocean = Baltic Sea map.png
[[Податотека:Bathymetric| mapcaption_Ocean of the Baltic Sea-mk.svg|мини|десно|300п| = [[Батиметрија|Батиметриска]] карта на Балтичкото Море]]
| image_bathymetry = Bathymetric map of the Baltic Sea-mk.svg
| caption_bathymetry = [[Батиметрија|Батиметриска]] карта на Балтичкото Море
| location = Европа
| coords = {{Coord|58|N|20|E|type:waterbody_region:XZ_scale:5000000|display=inline,title}}
| type =
| inflow =
| outflow =
| catchment_km2 =
| basin_countries =
| length_km = 1600
| width_km = 193
| area_km2 = 377000
| depth_m = 55
| max-depth_m =
| volume_km3 = 20000
| residence_time =
| salinity =
| temperature_high_C =
| temperature_low_C =
| salinity =
| shore_km =
| islands =
| cities =
| trenches =
| benches =
| frozen =
}}
 
'''Балтичкото Море''' се наоѓа во северна [[Европа]] и со [[Северно Море]] е поврзано со тесните протеци [[Скагерак]] и [[Категат]] кои се наоѓаат помеѓу [[Данска]] од една и [[Скандинавски Полуостров|Скандинавскиот полуостров]] од друга страна.