Картографска проекција: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
==Произволна картографска проекција==
[[Image:Usgs map traverse mercator.PNG|right|thumb|350px|Гаус-Кригерова проекција]]
Произволните картографски проекции се средина меѓу деформациите на конформните и еквивалентните и се користи за изработување на [[Меѓународна карта на светот|меѓународната карта на светот]].
 
 
==Гаус-Кригерова проекција==
[[Податотека:Usgs map traverse mercator.jpg|мини|десно|300п|Гаус-Кригерова проекција]]Гаус-Кригеровата проекција спаѓа во групата напречна цилиндрична конформна проекција, кај која земјата се смета за [[Ротација|ротационен]] [[елипсоид]]. Земјата го допира цилиндерот по еден допирен меридијан. Деформациите кај оваа проекција се зголемуваат со оддалечување од допирниот меридијан.
 
==Меркаторова проекција==
295

уредувања