Картографска проекција: Разлика помеѓу преработките

[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: zh:地图投影)
 
==Меркаторова проекција==
[[ПодатотекаImage:Usgs map mercator.jpgsvg|миниframe|десно|200пright|Меркаторова цилиндрична проекција.]]Меркаторовата проекција е конформна (аголна). Земјата го допира цилиндерот на Екваторот. Мрежата од напоредници и меридијани се неправилни правоаголници, а деформациите се зголемуваат кон половите. Проекцијата не се користи за картирање на области кои се наоѓаат над 80 степени северна и јужна [[географска ширина]].
 
==Државна картографска проекција==
295

уредувања