Картографска проекција: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
==Државна картографска проекција==
Во [[Република Македонија]], државна картографска проекција е Гаус-Кригеровата проекција. Таа е конформна, напречно-цилиндрич на проекција со пресликување на делови од Земјината површина на елиптични цилиндри, во зони од по 3 географска должина. Зоните се нумерирани од Гриничкиот меридијан кон исток, а територијата на Македонија се наоѓа во седмата зона. Проекцијата на меридијанот со 21 степен источна географска должина во рамнина, претставува х-оска на координатниот систем, во кој у-оската е проекцијата на екваторот. За да се избегнат негативните вредности по у-оската, според препораките на Баумгартнер, сите точки на х-оската имаат вредност од 500 илјади метри.
 
[[ar:إسقاط الخرائط]]
[[az:Kartoqrafik proyeksiyalar]]
[[be:Картаграфічная праекцыя]]
[[bg:Картографска проекция]]
[[ca:Projecció cartogràfica]]
[[cs:Mapové zobrazení]]
[[de:Kartennetzentwurf]]
[[el:Χαρτογραφική προβολή]]
[[en:Map projection]]
[[es:Proyección cartográfica]]
[[et:Kaardiprojektsioon]]
[[fi:Karttaprojektio]]
[[fr:Projection cartographique]]
[[he:היטל (ייצוג גרפי)]]
[[ht:Pwojeksyon konik]]
[[hu:Vetület]]
[[it:Proiezione cartografica]]
[[ja:投影法 (地図)]]
[[kk:Цилиндрлік проекциясы]]
[[ko:지도 투영법]]
[[lb:Projektiounsmodell]]
[[nl:Kaartprojectie]]
[[no:Kartprojeksjon]]
[[pl:Odwzorowanie geograficzne]]
[[pt:Projeção cartográfica]]
[[ro:Proiecție cartografică]]
[[ru:Картографическая проекция]]
[[simple:Projection (mathematics)]]
[[sl:Kartografska projekcija]]
[[sr:Картографска пројекција]]
[[sv:Kartprojektion]]
[[tr:Harita projeksiyonu]]
[[uk:Картографічні проекції]]
295

уредувања