Разлика помеѓу преработките на „Анж Жак Габриел“

с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Анж-Жак Габриел''' ([[фр.]] ''Ange-Jacques Gabriel'', [[23 октомври]] [[1698]] – [[4 јануари]] [[1782]]) бил истакнат [[Франција|француски]] [[архитект]], највлијателниот во својата генерација.
 
Роден е во [[1698]] г. во [[Париз]], и се обучувал кај кралскиот архитект [[Робер де Кот]] и кај татка си, кому му помагал во проектирањето на Кралскиот дворец (сега Палата на берзата) во [[Бордо]] (завршен 1735). Во 1728 г. младиот Габриел Потоа станува член на Кралската архитектонска академија. Од 1735 г. работел како главен помошник на татка си, кој бил главен архитект на [[Версајски дворец|Версај]], а во 1742 го презел неговото работно место, и со тоа станал најважниот архитект Франција. На ова место се задржал во текот на речиси целото владеење на [[Луј XV]].
[[Податотека:Châteautrianon.jpg|мини|лево|„Малиот Тријанон“ во [[Версајски дворец|Версај]]]]
Во 1754 г. Габриел почнал да работи на симетричните палатијални фасади на зданијата што ја образуваат северната меѓа на тогашниот плоштад „Луј XV“ (сегашен [[Плоштад Конкорд|плоштад Конкорд]]) во Париз, завршувајќи ги во 1763. Зданието десно служело како складиште за кралската покуќнина (''mobilier de la couronne''), со луксузно сместување за управникот. Од 1789 наваму во зданието е сместен [[адмиралштаб]]от.