Разлика помеѓу преработките на „Контексно слободна граматика“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: ca:Gramàtica lliure de context)
с
Vn е конечно множество од не- терминали
P е конечно множество од продукциски правила
S е [[елемент одf(математика)|елемент]] од Vn, единствениот стартен не-терминал.
Елементите од P се од форма [[Податотека:KSG1.jpg]]