Разлика помеѓу преработките на „Функција (математика)“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: am:አስረካቢ)
с
[[Податотека:Graph of example function-comma decimals.svg|мини|десно|250п|График на функцијата<br /> <math>\begin{align}&\scriptstyle \\ &\textstyle f(x) = \frac{(4x^3-6x^2+1)\sqrt{x+1}}{3-x}\end{align}</math><br /> И доменот, и интервалот на сликата го претставуваат множеството на реални броеви меѓу -1 и 1,5.]]
'''Функција''' е [[Математика|математички]] поим кој ја одразува врската меѓу [[елемент (математика)|елементите]] од различни [[Множествомножество|множества]]. Поточно, тоа е „закон“ според кој секој елемент на едно множество (''[[домен]]'' на функцијата) може да се стави во соодветство со некој елемент од друго множество (''[[кодомен]]'' на функцијата).
 
Математичкиот поим функција ја изразува интуитивната претстава за тоа како една [[величина]] во целост го определува значењето на друга величина. Така значењето на [[Променлива (математика)|променливата]] <math>x</math> еднозначно го определува значењето на изразот <math>x^2</math>, а значењето на еден [[месец]] еднозначно го определува значењето на месецот кој следува, исто како што секој човек може да се поврзе со друг човек — неговиот татко.