Разлика помеѓу преработките на „Комплексен број“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Complex number illustration.svg|мини|десно|Еден комплексен број може да се претставиизрази како пар броеви што образуваат [[вектор]] на [[комплексна рамнина|Аргандов дијаграм]] штокој ја претставува [[комплексна рамнина|комплексната рамнина]]. ''Re'' = реална оска, ''Im'' = имагинарна оска, ''i'' = квадратен корен од –1.]]
 
'''Комплексни броеви''' првобитно се [[израз]]и од облик <math>a + bi</math>, каде ''a'' и <math>b</math> се [[реални броеви]], а <math>i</math> еден симбол.