Разлика помеѓу преработките на „Индиски Океан“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: arc:ܐܘܩܝܢܘܣ ܗܢܕܘܝܐ)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Indianocean.PNG|thumb|right|300px|Индиски океан.]]
'''Индискиот океанОкеан''' е трета по големина водена маса на планетата Земја, по [[Пацифик]]от и [[Атлантик]]от. Тој покрива околу 20% од површината на Земјата. Од север е ограничен од Азија, од исток од Австралија и Индокина, од запад од Африка, а од југ со Антарктикот.
 
{{Никулец од областа на географијата}}
5.612

уредувања