Разлика помеѓу преработките на „Пајак (планина)“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: bg:Паяк (планина))
[[Податотека:Paiak planina.JPG|десно|мини|Поглед од Пајак планина.]][[Податотека:Paiakpl031.jpg|десно|мини|Планината Пајак.]]
'''Пајак''' ({{lang-el|Πάικο}}, ''Пајко'', катаревуса: ''Πάικον'', ''Пајкон'') е [[планина]] во [[Егејска Македонија]], [[Грција]][.<ref>[http://www.axioupolis-nhm.gr Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Αξιούπολης]</ref>.
 
Планината се наоѓа во централлниотцентралниот дел на [[Егејска Македонија]] и низ неа минуваат границите на демата Пеонија (Пајонија), (на исток), дема Меглен (на запад) и дема Пела на југ на административната грчка област ''[[Централна Македонија'']].
 
Највисок врв е Поглед (''Πογλέτι'', ''Поглети'') - 16501.650 метра. Други врвови се Вртоп (''Βερτόπια'', ''Вртопија''), 1 490 метра и Гроб (''Γκροπ'', ''Гроп''), 1 .458 метра.
 
Во источното подножиеподножје на Пајак се градовите [[Гуменџе]] (Гумениса) и [[Бојмица]] (Аксиуполи), јужно - [[Ениџе Вардар]] (Јаница), а на западната страна [[Меглен]] (Моглена).
 
== Извори ==
6.118

уредувања