Разлика помеѓу преработките на „Клод Моне“

Одземен 71 бајт ,  пред 9 години
с
Бришење на "ClaudeMonet.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:Jameslwoodward|Jameslwoodw...
с (r2.6.4) (Бот Додава: kl:Claude Monet)
с (Бришење на "ClaudeMonet.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:Jameslwoodward|Jameslwoodw...)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
[[Податотека:ClaudeMonet.jpg|right|frame|Клод Моне.]]
'''Клод Моне''' ([[француски јазик|француски]]: ''Claude Monet''), исто така познат како '''Оскар-Клод Моне''' или '''Клод Оскар Моне''' ([[14 ноември]], [[1840]] - [[5 декември]], [[1926]]) бил познат [[Франција|француски]] [[Импресионизам|импресионистички]] сликар. Терминот [[Импресионизам]] доаѓа од насловот на неговата слика ''[[Импресија, изгрејсонце]]'', односно Клод Моне е еден од основачите на овој правец во уметноста.