Пикардија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4.959 бајти ,  пред 10 години
→‎Историја: дополнување
[проверена преработка][проверена преработка]
(дополнување)
(→‎Историја: дополнување)
Денес, современиот регион Пикардија не го вклучува брегот од Берк до Кале, преку Булоња (Булоне), кој денес е во регионот [[Север-Па-де-Кале]], но ги вклучува ''земјите'' (pays) [[Бовези]], Валоа, Нојоне, Лаоноа, Соасоне, Омоа на југ од [[Департмани на Франција|департманите]] [[Езн]] и [[Оаз]].
 
==Географија==
[[Image:Lando-vaux.jpg|thumb|300px|left|Пејсаж во Пикардија ]]
Пикардија се протега од долгите песочни брегови на устието на Сома на запад до пространите шуми и пасишта на исток и надолу кон замоците на Шантији или Пјерфон близу до париското подрачје и на југ сé до виноградите на границата со Шампања (''Champagne picarde'').
Регионот се состои од 4 департмани:
 
==Култура==
Пикардското културно наследство вклучува некои од најубавите готски цркви (Катедралите во Амиен и Буве), изразена локална гастрономија (''ficelle picarde'', ''flamiche aux poireaux'', ''tarte au maroilles''), пиво и традиционални игри и спортови како ''longue paume'' (претходникот на тенисот), како и ''пикардиските танци''.
==Демографија==
Според пописите помеѓу 1990 и 1999, населението на [[Оаз]] се зголемувало за 0.61% годишно (речиси двојно побрзо од Франција во целина) додека департманот [[Езн]] бележи намалување на населението додека пак во [[Сома]] сосем малку било во пораст (за 0.16% годишно). Денес, 41.3% од популацијата на Пикардија живее во департманот [[Оаз]].
==Администрација==
Претседател на Регионалниот совет е [[Клод Геверк]], припадник на [[Социјалистичка партија (Франција)|социјалистите]] кој е на истата функција од 2004.
Од 2008, градоначалник на градот [[Амиен]], главен град на регионот, е [[Социјалистичка партија (Франција)|социјалистот]] [[Жил Демеји]].
==Поголеми градови==
[[File:Abbaye d'Ourscamp (Oise) li'nfirmerie des moines.JPG|thumb|Опатијта во([[Оаз]])]]
*[[Абевил]]
*[[Амиен]]
*[[Бове]]
*[[Компиењ]]
*[[Креј]]
*[[Лаон]]
*[[Сен-Квентен, Езн|Сен-Квентен]]
*[[Соасон]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
==Надворешни врски==
* {{fr icon}} [http://www.cr-picardie.fr/ Официјална страна на регионот]
* {{en icon}} [http://about-france.com/regions/picardy.htm Пикардија, краток водич за регионот и неговите знаменитости]
* {{en icon}} [http://www.images-en-somme.net/en/ Фотографии од Пикардија]
* {{en icon}} [http://www.offrench.net/photos/gallery-10.php photos from Southern Picardy]
{{Француски региони}}
 
{{coord|49|30|N|2|50|E|region:FR_type:adm1st|display=title}}
 
{{DEFAULTSORT:Picardy (Region)}}
[[Категорија:Пикардија| ]]
[[Категорија:региони во Франција]]
[[Категорија:Административна поделба на Франција]]
 
[[af:Pikardië]]
[[ar:بيكاردي]]
[[an:Picardía]]
[[roa-rup:Picardie]]
[[frp:Pecardie]]
[[bn:পিকার্দি]]
[[zh-min-nan:Picardie]]
[[be:Пікардыя]]
[[be-x-old:Пікардыя]]
[[br:Pikardi]]
[[bg:Пикардия (регион)]]
[[ca:Picardia]]
[[ceb:Picardie]]
[[cs:Pikardie]]
[[cy:Picardie]]
[[da:Pikardiet]]
[[de:Picardie]]
[[et:Picardie]]
[[es:Picardía]]
[[eo:Pikardio]]
[[eu:Pikardia]]
[[fa:پیکاردی]]
[[fr:Picardie]]
[[fy:Pikardje]]
[[gv:Picardie (ard)]]
[[gl:Picardía]]
[[ko:피카르디]]
[[hy:Պիկարդիա]]
[[hr:Pikardija]]
[[io:Pikardia]]
[[id:Picardie]]
[[it:Piccardia]]
[[he:פיקרדי]]
[[jv:Picardie]]
[[pam:Picardie]]
[[ka:პიკარდია]]
[[sw:Picardie]]
[[ku:Picardie]]
[[lad:Picardie]]
[[la:Picardia]]
[[lv:Pikardija]]
[[lb:Picardie]]
[[lt:Pikardija]]
[[lmo:Piccardia]]
[[hu:Pikárdia]]
[[mg:Picardie]]
[[mr:पिकार्दी]]
[[ms:Picardy (wilayah)]]
[[nl:Picardië]]
[[ja:ピカルディ地域圏]]
[[no:Picardie]]
[[nn:Picardie]]
[[oc:Picardia (region)]]
[[pnb:پکارڈی]]
[[pcd:Picardie]]
[[nds:Picardie]]
[[pl:Pikardia]]
[[pt:Picardia]]
[[ro:Picardia]]
[[qu:Picardie]]
[[ru:Пикардия]]
[[scn:Picardia]]
[[simple:Picardy]]
[[sk:Pikardia]]
[[sl:Pikardija]]
[[sr:Пикардија]]
[[fi:Picardie]]
[[sv:Picardie]]
[[th:แคว้นปีการ์ดี]]
[[tr:Picardie]]
[[uk:Пікардія]]
[[vi:Picardie]]
[[wa:Picårdeye]]
[[war:Picardie]]
[[zh:皮卡第]]
 
== Наводи ==
5.486

уредувања