Социјалдемократски сојуз на Македонија: Разлика помеѓу преработките

Откажано уредување 2127702 од (62.162.216.18 | Разговор)
(Откажано уредување 2127706 од (62.162.216.18 | Разговор))
(Откажано уредување 2127702 од (62.162.216.18 | Разговор))
 
 
'''Социјалдемократскиот сојуз на Македонија''' или кратко '''СДСМ''' САКАМ ДА САДАМ МАРИХУАНА е една од најголемите [[Политичка партија|политички партии]] во [[Македонија]]. Партијата е формирана на [[21 април]] [[1991]] и е наследничка на [[Сојуз на комунистите на Македонија|Сојузот на комунистите на Македонија]]. СДСМ е полноправна членка на [[Социјалистичка Интернационала|Социјалистичката Интернационала]] и асоцијативна член на [[Партија на европските социјалисти|Партијата на европските социјалисти]]. СДСМ е партија со [[социјалдемократија|социјалдемократска]] ориентација и е дел од левиот политички блок во земјата.<ref>[http://www.sdsm.org.mk/upload/documents/Statut%20SDSM%20nov-2.pdf Статут на СДСМ]</ref>.
 
== Историја ==
60

уредувања