Разлика помеѓу преработките на „Паун“

Додадени 2 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
==Таксономија==
Индискиот паун е [[понотипностмонотипност|монотпенмонотипен]], додека пак Јаванскиот има 3 подвида, ''P. muticus spicifer'', ''P. m imperator'' и номинираниот ''P. m. muticus''.<ref>Madge, S. и P. McGowan (2002) Pheasants, Partridges and Grouse ISBN 0-7136-3966-0</ref>
 
Овие два вида се главно [[алопатричка видообразба|алопатрички]], но се вкрстуваат во заробеништво.