Разлика помеѓу преработките на „Паун“

Додадени 3 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Индискиот паун''' води потекло од [[Индиски потконтинент|Индискиот потконтинент]]. Ова е национална птица на Индија.
 
'''Јаванскиот паун''' води потекло сѐ од [[Мјанмар]], па источно до [[Јава (остров)|Јава]]. Подложен е на истребување заради орекумернопрекумерно ловење, како и намалување на големината и квалитетот на животната околина.
 
==Таксономија==