Разлика помеѓу преработките на „Занает“

Додадени 272 бајти ,  пред 9 години
Одбиена последната промена во текстот (од 77.28.218.25) и вратена ревизијата 2063232 на Johan1298
(Одбиена последната промена во текстот (од 77.28.218.25) и вратена ревизијата 2063232 на Johan1298)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:kopanicar.jpg|thumb|right|250px|[[Копаничарство|Копаничар]], вид занаетчија]]
'''Занает''' е занимање кое бара конкретни работни вештини. Историски ова би било неиндустриско производство во мал број или количество. Човекот кој се занимава со занает се нарекува '''занаетчија'''.фегфцхвсднмхавц,хсдвцснм
 
Домаќинствата на занаетчиите не биле толку самоиздржувачки колку оние кои се занимавале со [[земјоделство]] и, како такви, директно зависеле од [[трговија|трговска размена]].
 
Занаетчиите особено се концентрирале во [[Град|урбаните места]] и формирале [[еснаф]]и. Бидејќи занаетчиите постојано работеле со размена на добра (покрај нивната изработка), и тоа барало извесно ниво на [[образование|образованост]], во општествената [[хиерархија]] тие имале повисоко место од [[селанство]]то.