Разлика помеѓу преработките на „Административна единица“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:World administrative levels.png|мини|десно|270п|Административни единици во светот]]
[[Податотека:Opstini vo Makedonija.png|мини|десно|250п|Карта на [[Општини во Република Македонија|општините во Македонија]] - главна поделбена единица во државата.]].
'''Административна едниница''' е дел од [[земја]] или друга [[политика|политичка]] целина формирана со цел да се организира и олесни нејзиното [[управување]] и функционирањето на жителите. Овие единици имаат извесен степен на [[автономија]] и се задолжени да раководат со себе по пат на [[локална самоуправа]]. Една земја може да има повеќе степени на '''административна поделба''' во зависност од нејзината големина и потреби. На пример, повеќе земји се поделени [[покраина|покраини]], кои потоа се делат на [[округ|окрузи]] или [[област|области]], кои пак може да бидат понатаму поделени на [[општина|општини]].