Разлика помеѓу преработките на „ISSN“

Додаден 11 бајт ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: [[Податотека:Issn barcode.png|мини|десно|ISSN кодиран како линиски код EAN-13 со низна варијанта ...)
 
с
 
==Доделување на кодови==
ISSN-кодовите ги доделува мрежа од национални центри, обично сместени во [[национална библиотека|национални библиотеки]] andпод coordinatedнадлежност by theна ISSN Меѓународниот ISSISSN центар во [[Париз]]. Овој центар е меѓувладина организација основана во 1974 со договор помеѓу [[УНЕСКО]] и француската влада. Центарот води [[база на податоци|евиденција]] за сите ISSN-броеви во целиот свет во записникот наречен „ISDS-регистар“. Регистарот денес содржи 1.555.307 записи.<ref>{{цмс|title=Вкупен број на записи во регистарот|url=http://www.issn.org/files/issn/statistiques/total_numberofrecords.pdf|accessdate=20 јуни 2011|format=PDF|year=2010}} {{en}}</ref>
 
== Споредба со други идентификатори ==