23 ноември (настани): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот: бришење на шаблон {{Без извори}})
сНема опис на уредувањето
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1831]] 
|[[ШтрајкотШтрајк]]от на лионските [[ткајач]]и прерасна во вооружено [[востание]], на кое му се придружија и работниците од другите гранки. Тоа беше право масовно востание на работниците во услови на буржоаска монархија во [[Франција]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1944]] 
| По одлука на [[Антифашистичко Собрание за Народно Ослободување на Македонија|АСНОМ]], формирана е [[Национална и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“|Народната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“]] во [[Скопје]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1971]] 
|[[Народна Република Кина]] го зазеде своето место во [[Обединети нации|Обединетите нацииООН]] откако [[САД]], по две децении спротивставување, се откажа од натамошното поддржување на режимот на [[Чанг Кај Шек]], како претставник на цела [[Кина]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1995]]