Денис Ричи: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: vi:Dennis Ritchie)
Нема опис на уредувањето
Ричи е познат као творец на програмскиот језик [[C (програмски језик)|C]], еден од клучните програмери во развојот на UNIX оперативниот систем и коавтор на книгата „Програмски јазик C“, општо позната како „К&Р“ (според иницијалите на авторите [[Брајан Керниген|Керниген]] и Ричи).
 
Неговиот изум C- и неговата улога во развојот на UNIX заедно со [[Кен Томпсон]], го наредиле во редот на еден од најзначајните пионери на компјутерските науки. Програмскиот јазик C денес е многу употребуван во развојот на апликации и оперативни системи, неговото влијание е видливо и во современите програмски јазици како што се [[C++]], Java и C#. Неговата работа на [[UNIX]] исто така има големо влијание во поставувањето на основите и принципите врз кои се засноваат денешните компјутери. Популарниот оперативен систем Linux и неговите алатки се во голема мера резултат на работата на Ричи, а оперативниот систем [[Microsoft Windows]] има соодветни алатки и компајлери за C.
 
Создавањето на програмскиот јазик „C“ довело до развој на UNIX. [[Бјарне Строуструп]] креаторот на [[C++]] изјавил дека „доколку Денис одлучил наместо да работи на создавањето на C, на решавање на други математички проблеми, тогаш UNIX воопшто не би ни постоел“.
Анонимен корисник