Денис Ричи: Разлика помеѓу преработките

Додадени 27 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| footnotes =
}}
'''Денис Ричи''' ({{lang-en|Dennis MacAlistair Ritchie)}}; ([[9 септември]] [[1941]][[8 октомври]] [[2011]]) бил научник во полето на компјутерските науки познат по својот придонес за развој на јазиците [[ALTRAN]], [[B (програмски јазик)|B]], [[BCPL]] и [[C (програмски језик)|C]], како и [[Мултикс]] и [[јуникс]]. Добитник е на [[Тјурингова награда|Тјуринговата награда]] 1983 година и [[Национална медалја за технологија|Националната медалја за технологија]] 1998. Бил шеф на отсекот за истражување на системски софтвер во „[[Lucent Technologies]]“.
 
Роден е во [[Бронксвил]], [[Њујорк]]. Дипломирал физика и применета математика на [[Харвард]]. Почнал да работи 1967 во компјутерскиот истражувачки центар на [[Bell Labs]].