Лигурско Море: Разлика помеѓу преработките

Додадени 24 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: ga:Muir Liogúrach)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Лигурско Море.svg|мини|десно|300п|Карта на Лигурското Море и неговите граници]]
'''Лигурското Море''' ([[итал.]] ''Mar Ligure''; [[фр.]] ''Mer Ligurienne'') е ракав на [[Средоземно Море|Средоземното Море]], помеѓу [[Италијанска Ривиера|Италијанската Ривиера]] ([[Лигурија]] и [[Тоскана]]) и островите [[Корзика]] и [[Елба (остров)|Елба]]. Именувано е по древниот народ [[Лигури]].
 
==Географија==