Разлика помеѓу преработките на „Википедија:Критериуми за добра статија“

с (Бот Брише: simple:Requirements for good articles (missing))
#Ознаката „добра статија“ се добива по '''груба оценка на еден уредувач'''. Ознаката „избрана статија“ се добива по '''строга рецензија''' и '''избор''' од страна на '''повеќе уредувачи'''.
#Иако и добрите и избраните статии треба целосно да ја покриваат темата, избраните статии '''не навлегуваат во непотребни детали'''. Сите дополнителни информации е пожелно да се сместени во други статии.
#...
#...
 
[[ar:ويكيبيديا:معايير المقالة الجيدة]]