Разлика помеѓу преработките на „Мишел Фуко“

Додаден 191 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: cy:Michel Foucault)
 
Делото на Фуко често се опишува како [[постмодерна философија|постмодернист]] или [[пост-структурализам|пост-структуралист]]. За време на ’60-те, сепак, тој е почесто поврзуван со [[структурализам|структуралистичкото]] движење. Иако тој на почетокот е среќен со овој опис, тој подоцна ја истакнува неговата одалеченост од структуралистичкиот пристап, тврдејќи дека за разлика од структуралистите, тој го нема прифатено формалистички пристап. Тој исто така не е заинтересиран ни со постмодерната, тврдејќи дека многу поинтересна за дискусија е дефиницијата на „модерноста“.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.kuckamen.com/2010/12/03/2935/ Мишел Фуко: Да се биде добар не е доволно] - интервју со Фуко
{{Никулец за биографија}}
25

уредувања