Разлика помеѓу преработките на „Знаме на Народна Република Кина“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.1+) (Бот Менува: zh:中华人民共和国国旗)
}}
 
'''Знамето на [[Народна Република Кина]]''' или "петѕвезденопознато знаме"како „петѕвездено знаме“ ({{zh[[Кинески јазик|s=кинески]]: 五星红旗|t=五星紅旗|p=, [[пинјин]]: wǔ xīng hóng qí}}) е националното знаме на [[Кина]] дизајнирано до [[Зенг Лиансонг]]. Ова знаме било дизајнирано во јули [[1949]]. Првото национално знаме на Кина датира од 1872 година. Тоа било жолто со син змеј кој ја претставува династијата Манчу (Кинг). Во [[1911]] година знамето било сменето после револтот на народот против династијата и се усвоило знаме со пет ленти.
 
== Значење на ѕвездите во митологијата ==